Nr katalogowy: 828
Lampa naftowa
Niemcy, Berlin, firma Emil ERICH und Albert GRAETZ
(zał. 1866); k. XIX w.
na kolistej, ażurowej podstawie z brązu złoconego, wspartej na 4 nóżkach z meandrowymi zakończeniami, opasanej wypukłym pierścieniem z motywem jodełkowej plecionki; korpus stanowi porcelanowy, 6-ścienny wazon z dekoracją
w typie japońskiego Imari, z gałązkami kwitnącej wiśni, łodygami bambusa, lampionem zawieszonym na szarfach,
ptaszkiem na trapezie podwiązanym wstążkami i pieskiem Fo leżącym na stołeczku; pojemnik na naftę cylindryczny, z białej
porcelany, kryjący się wewnątrz korpusu, z kopulastą, 6-boczną pokrywą, zdobioną malowanymi gałązkami kwiatowymi i
bambusowymi; klosz tulipanowy z różowego szkła matowionego, trawionego w powtarzające się rytmicznie motywy kwiatowe; kominek szklany, przeźroczysty; na pokrętle knota znak firmowy z parą gryfów i powiązanymi literami „EG”; na pierścieniu poniżej palnika napis: „MATADOR BRENNER”;
porcelana, brąz, szkło; wys. 76 cm, średnica podstawy 22,3 cm, klosza 22 cm.
Niemcy, Berlin, firma Emil ERICH & Albert GRAETZ (zał. 1866); k. XIX w.