Nr katalogowy: 912
Sekretarzyk w stylu klasycyzującym
konstrukcja - topola, okleina - mahoń, intarsje - jawor, brzoza; 125,5 x 91 x 52 cm. Europa Zachodnia, 1 ćw. XX w.
w formie prostokątnego stolika z szufladką w oskrzynieniu, na toczonych, zbieżnych nóżkach spiętych u dołu wiązaniem w kształcie litery H, na którego wyklejonym skórą blacie nastawiono na bokach pary szufladek ujmujących lustro cofnięte w stosunku do ich lic, zwieńczone szufladką. Całość okleinaowana, intarsjowana, ozdobiona okuciami mosiężnymi. Pola ujęte obramieniami i wstęgami w kontrastujących kolorach. Na licach szufladek i na frontowych ściankach
kostek łączących nogi z oskrzynieniem intarsjowane gałązki kwiatowe. Nad parami szufladek na bokach blatu z trzech stron ażurowe galeryjki mosiężne, na ich frontowych, wewnętrznych narożach oparte kanelowane kolumny, wspierające szufladkę na taflą lustrzaną. Krawędzie ujęte mosiężnymi listwami;
Sekretarzyk nawiązujący formą do klasycystycznych mebli francuskich z epoki Ludwika XVI. O prostych kształtach, luksusowo wykończony.