Nr katalogowy: 837
Tangka z Manjushri
tempera, płótno; ok. 54 x 70 cm.
Tybet, ok. 1810-1820.
Tybet, ok. 1810-1820.
Tangka - obraz modlitewny namalowany na płótnie lub jedwabiu, przedstawia Manjushri - bodhishattwę mądrości, zwanego także „Pięknym i Cnotliwym Panem”. W prawej dłoni unosi on miecz, którym przecina ignorancję, w lewej trzyma kwiat lotosu ze zwojami sutry. Towarzyszą mu dwie postaci: Samantabhadra, uosobienie jego współczucia oraz Shakyamuni, jego duchowy nauczyciel. Cała trójca otoczona jest barwnym światem przyrody i połyskujących klejnotów. Przedstawienie uzupełnia osiemnaście przedstawień stóp, które symbolizują miejsca pochówku najznamienitszych
mędrców buddyzmu. Sama tangka ma przepiękną spokojną i jasną kolorystykę ze złoceniami. Tylko centralny panel
figuralny wyróżnia się żywymi kolorami zieleni, czerwieni i pomarańczu.
Pochodzenie: z prywatnej kolekcji Ernsta Camenzenda
(Bern, Szwajcaria); obiekt zakupiony
w latach 20. XX w. w Szanghaju.