Nr katalogowy: 820
Lampa naftowa
onyks, brąz złocony, emalia komórkowa,
mosiądz, szkło barwione, trawione;
Niemcy, Lipsk, wytwórnia Hugo Schneider; k. XIX w.
kwadratowa podstawa, cokół oraz kolumnowy trzon - z onyksu; 4 nóżki - w formie palmet - z brązu złoconego, ozdobione emalią błękitną i granatową, z motywami roślinnymi; cylindryczny cokół - w oprawie z brązu, z czterema figurkami delfinów oraz zdobionym emalią puklowanym pierścieniem u dołu i szeroką przewiązką u góry, z motywami floralno-geometrycznymi; podobnymi przewiązkami ujęty trzon kolumny; głowica z brązu, dekorowana wolutami i rozetami; pojemnik na naftę - szklany, z 6-bocznymi i rombowymi fasetami - w kształcie dwuusznej wazy na szpulowym trzonie, z rozdwojonymi uchami z brązu i opaską wokół górnej krawędzi - ze zdobieniami roślinno-geometrycznymi z emalii; klosz tulipanowy, różowy, ze szkła trawionego w motywy kwiatowych krzaczków w trójlistnym obramieniu; na pokrętle knota - uskrzydlone koło zębate i litery „H S”; kominek z bezbarwnego, przeźroczystego szkła;
onyks, brąz złocony, emalia komórkowa, mosiądz, szkło barwione, trawione; wys. całk. 80 cm, bez kominka 56,5 cm; podstawa 14 x 14 cm, średnica klosza 19,5 cm.