Nr katalogowy: 621
Dwa talerze i miska z serwisu Ludwika Filipa, z arabeską i dziką zwierzyną
Francja, Sevres, lata 60. i 70.XIX w.
(1875-76 i 1868 r.)
talerze płytkie, miska półkulista niska, na niskiej stopce; wokół kołnierzy talerzy i zewnętrznej strony miski (pod krawędzią)
szlak barwnej arabeski roślinnej z wplecionymi zwierzętami ( jelenie, psy mus liwskie, dziki, łasica, wilk z jagnięciem)
i rozmieszczonymi symetrycznie na przemian trzema rombami z monogramem LP i trzema owalami z emblematami
na niebieskich polach ( m.in. kompozycje z krabem, wazonami z winoroślą, militaria, owoce); pod barwnym szlakiem
ornamenty złocone, w lustrach talerzy złocone gwiaździste rozety ornamentalne; lekko przetarte złocenia, przy krawędzi
miski muszlowe pęknięcie; porcelana, farby naszkliwne, złocenia; talerze wys.3 cm, średn.24,6 cm; miska wys.10 cm,
średn.28,5 cm;
talerze sygn. drukiem: naszkl. niebieski krąg z kaligraficznym monogramem wiązanym LP pod koroną i napisem: SEVRES 1846; czerwienią koło z ząbkami zwieńczone koroną z wstęgami, wewnątrz napis: CHATEAU / DE / F.BLEAU, druk zielenią chromu: w owalu S.75 lub S.76 (daty roczne);
miska: sygn. drukiem zielenią chromu w owalu: S.68 oraz znakami rytymi: CR 68 7. Francja, Sevres, lata 60. i 70.XIX w. (1875-76 i 1868 r.)
Serwis z arabeską, zwierzętami, emblematami i monogramem LP wykonano w latach 1846-47 dla króla Ludwika Filipa I
(1775-1850) do pałacu w Fontainebleau, rezydencji królów Francji; oferowane tu naczynia powstały później, prawdopodobnie jako uzupełnienie serwisu.