Konstanty LASZCZKA (1865-1965)
Nr katalogowy: 619
Waza z korowodem grających puttów-satyrów z kozłami - model ok. 1903
Realizacja: Skawińskie Zakłady Materiałów
Ogniotrwałych w Skawinie - Dział Fajansów
(zał. 1917), lata 20. XX w.
kulista, lekko spłaszczona; wokół czaszy na szafirowo zielonkawym tle reliefowy biały orszak nagich puttów, grających na instrumentach, bawiących się, tańczących i jadących na kozłach; wyszczerbienie przy obręczy dennej;
fajans delikatny, farby ceramiczne, szkliwo przejrzyste; wys. 22,5 cm, średn. ok. 35 cm;
sygn. ryta przy krawędzi (pod szkliwem): K. Laszczka; od spodu druk czarny (lekko rozmyty): tarcza z napisem SKAWINA i czterema poziomymi liniami.
Realizacja: Skawińskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych w Skawinie - Dział Fajansów (zał. 1917), lata 20. XX w.
Znana z kolekcji muzealnych secesyjna waza z orszakiem grających i baraszkujących puttów i kozłów wykonana przez znanego krakowskiego artystę-rzeźbiarza na pocz. XX wieku, miała swoje repliki; Laszczka wykonał je w latach ok. 1923-1927 w Dziale Fajansów Artystycznych w Skawinie, gdzie - po zamknięciu wytwórni ceramiki artystycznej w podkrakowskich Dębnikach (1920) - podjęta została współpraca z artystami, nie tylko krakowskimi.