Nr katalogowy: 606
Tańcząca dama z różą w dłoni
porcelana, czerń naszkliwnie; wys. 20,5 cm;
Niemcy, Ludwigsburg (lub naśladownictwo ?), XX w.
na kolistej bębnowej podstawie z ornamentem reliefowych kół i rozetek wykonująca taneczne pas dama w sukience do
kostek, odciętej w talii, z różą zatkniętą za dekolt; z lekko odchyloną głową, w uniesionej do góry lewej ręce trzyma
kwiat róż, prawą rękę unosi przed sobą w bok; reliefowa dekoracja podmalowana czernią; drobne ubytki (palec prawej
ręki, płatki róży w dłoni);
porcelana, czerń naszkliwnie; wys. 20,5 cm, średn. podstawy 7 cm;
sygn. od spodu kobaltem podszkl. (druk?): dwa skrzyżowane gałązkowe C pod dwudzielną koroną książęcą.
Figurka z sygnaturą powtarzającą (w nieco zmienionej formie) markę Ludwigsburga z lat 1759-6, odwołuje się do opularnych
figurek tancerek wykonywanych w tej wytwórni w latach 60. XVIII wieku, projektowanych przez znanych tamtejszych
rzeźbiarzy: Josepa Nessa i Johanna Christiana Beyera.