Nr katalogowy: 903
Stół eklektyczny
dębina, sosna, mahoń, okleina - mahoń, rolki - mosiądz;
73,5 x 118,8 x 84 cm.
Europa Środkowa, 4 ćw. XIX w.
z owalnym rozsuwanym blatem, wspartym na siedmiu tralkach, z których trzy środkowe znajdują przedłużenie poniżej platformy stanowiącej dla mnich oparcie, zaś rozsuwana platforma oparta została na czterech esowatych nogach. Blat na obrzeżu w formie ćwierćwałka, fornirowany wzorzystą okleiną. Podnóże rzeźbione, tralki toczone, kanelowane i rzeźbione, nogi platformy profilowane, u dołu wygięte wolutowo. Wszystkie nogi zakończone mosiężnymi rolkami. Blat po rozsunięciu pozostaje wsparty na środkowej nodze połączonej z konstrukcją suwnic. Dwie nogi towarzyszące środkowej rozsuwają się
na boki wraz z platformą stanowiąc dla niej wewnętrzne centralne wsparcie i zapewniając jej dodatkową stabilność;
73,5 x 118,8 x 84 cm.
Europa Środkowa, 4 ćw. XIX w.
Praktyczny stół do jadalni, popularnie zwany „bocianem” z racji dodatkowej nogi, która po rozsunięciu blatu i podstawy samotnie wspiera go pośrodku. W omawianym przypadku zastosowano niezwykle praktyczne i zapewniające dodatkową stabilizację podstawy rozwiązanie wzbogacone o dwie kolejne, a umieszczone pośrodku nogi, które związane z platformą
wspierają ją, po jej rozsunięciu. Bogata rzeźbiona i toczona podstawa wykonana została w stylu eklektycznym.