Nr katalogowy: 825
Ikona - Narodziny Marii
tempera na desce, 545,4 x 37,7 x 3,5 cm.
Rosja, 2 poł. XIX w.
ze scenami wpisanymi w schemat architektoniczny; pośrodku we wnętrzu domu - św. Anna siedząca na łożu, obok stół i ucztujące postacie; u dołu sceny - sługi kąpiące małą Marię; w bocznych niszach - z lewej scena uczty przy suto zastawionym stole, z prawej - spotkanie rodziców Marii - Joachima i Anny - przy Złotej Bramie; nad budowlą w obłokach - wizerunek Boga Ojca, po bokach dwa lecące anioły, niżej - klęczący Joachim i Anna, modlący się o potomstwo; na bordiurze z lewej - postać świętej niewiasty, z prawej - świętego Zachariasza;
tempera na desce, z 2 szpongami pogrążonymi w drewnie wzdłuż krótszych boków; odwrocie z pionowymi kanelami opracowanymi dłutem; na licu - tło, nimby, bordiura - złocone;
545,4 x 37,7 x 3,5 cm.
Rosja, 2 poł. XIX w.