Nr katalogowy: 621
Talerz z miniaturą rodzajową: wędrowcy (przeprawa przez jezioro)
Niemcy, Berlin - Moabit, manufaktura porcelany
Friedricha Adolpha Schumanna, lata 1844-1852.
płytki, z neobarokowym reliefem roślinnym w układzie 6-dzielnym wokół krawędzi (Moabiter barocque Form), z ciemno- kobaltowym kołnierzem z drobną złoconą wicią akantowo-kwiatową wokół ; w lustrze, wydzielonym od kołnierza złoconym
uskokiem, barwna miniatura rodzajowa: na pierwszym planie grupa wędrowców (kobiety, mężczyźni, dzieci) z dobytkiem i osiołkiem, w głębi z lewej - postaci nad jeziorem, z prawej - przeprawa z końmi przez wodę; lekkie przetarcia, porysowania
malatury i złoceń;
porcelana, kobalt (bleu roi), złocenia, farby naszkliwne;
wys. 3 cm, średn. 26 cm; sygn. kobaltem podszkl.: schematyczny orzeł z rozłożonymi skrzydłami, niżej litery SPM.
Niemcy, Berlin - Moabit, manufaktura porcelany Friedricha Adolpha Schumanna, lata 1844-1852.