Nr katalogowy: 620
Litofania: Chrystus z uczniem - apostołem Janem?
Niemcy, PPM - Prensaich Porzellan Manufaktur,
Plaue, koniec XIX w.
cienka prostokątna plakietka z reliefem światłocieniowym, przedstawiającym w półpostaci Chrystusa łamiącego chleb i opartego o jego prawe ramię ucznia (Jana?); fragment sceny: Ostatnia Wieczerza;
biskwit porcelany, relief światłocieniowy; 18 x 14,2 cm;
sygn. na odwrocie wyciskiem: PPM 825 (prawe dolne naroże).
Niemcy, PPM - Prensaich Porzellan Manufaktur, Plaue, koniec XIX w.
Litofanie - cienkie plakiety z porcelany biskwitowej z reliefowym rysunkiem światłocieniowym
widocznym pod światło produkowano od około połowy XIX stulecia. Służyły jako ekraniki do lichtarzy,
nocnych lampek, jako element zdobiący meble lub płyciny w drzwiach - w miejsce przeszklenia.