Nr katalogowy: 912
Kanapka klasycystyczna
brzoza, rotang; 79,5 x 116,5 x 56,5 cm.
Europa Środkowa, 1 poł. XX w.
o fasolowatym kształcie, z niewysokim zaokrąglonym oparciem, przechodzącym w nieco niższe boki, wypełniona rotangową plecionką, wsparta na czterech toczonych, zbieżnych nóżkach, rzeźbiona w motywy klasycystyczne, złocona;
Europa Środkowa, 1 poł. XX w.
Niewielki meble do wypoczynku w czasie dnia, o formie opartej na rokokowych wzorach francuskich. Meble, których siedziska, boki, blaty, a nawet płyciny wypełniano plecionką, stały się ponownie modne w XX wieku, początkowo ok. 1910-15, a następnie w 2 połowie lat 30. Ten prosty, ale bardzo praktyczny sposób wypełnienia był nie tylko dekoracyjny, ale także bardzo użyteczny (giętki, przewiewny), przypominał kosztowne meble kolonialne.