Nr katalogowy: 841
Zegar kominkowy w manierze rokoko
brąz złocony, mosiądz, szkło;
wys. 46,5 cm, szer. 23 cm, głęb. 14 cm.
Francja, 2 poł. XIX w.
w obudowie z brązu złoconego o gruszkowatej formie, na 4 nóżkach wolutowych z gałązek akantu; pośrodku korpusu obramowana małżowiną tarcza - biało emaliowana, lekko wypukła, z podziałem godzinowym rzymskim i minutowym arabskim; ażurowe wskazówki; drzwiczki z wypukłym szkłem w mosiężnej ramce; poniżej tarczy ażur z muszlą i akantem; wyżej - na bocznych spływach - para herm wyobrażających uczesane w kok damy w sznurowanych gorsetach, z odsłoniętymi dekoltami; boczne ścianki obudowy ozdobione kratką regencyjną; zwieńczenie z wazonem i karczochem; z tyłu mechanizm
osłonięty kolistym szkiełkiem; zegar bije godziny i półgodziny;
brąz złocony, mosiądz, szkło; wys. 46,5 cm, szer. 23 cm, głęb. 14 cm.
Francja, 2 poł. XIX w.