Nr katalogowy: 838
Zegar kominkowy z postacią kobiecą
biały marmur, brąz złocony, szkło, stal;
wys. 58 cm, szer. 42,5 cm, głęb. 16 cm.
Francja, 4 ćw. XIX w.
podstawa na planie wydłużonego prostokąta, z białego marmuru, na 4 nogach z brązu, zdobionych od frontu motywem esownic i rozet; plinta podstawy oddzielona od marmurowego cokołu szerokim gzymsem palmetowym z brązu złoconego; na cokole prostopadłościenna bryła obudowy mechanizmu - ołtarz z naczyniem w kształcie konchy, z pochyloną nad nim postacią kapłanki spowitej fałdzistym płaszczem; na frontowej ściance ołtarza - tarcza z rzymskim podziałem godzinowym i napisem: „COTALD BRONZIER”; obramienie w formie węża połykającego własny ogon (uroborosa - będącego symbolem
zamkniętego kręgu czasu, śmierci i odradzania się); z tyłu mechanizm z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin, osłonięty kolistymi drzwiczkami z wypukłym szkłem;
biały marmur, brąz złocony, szkło, stal; wys. 58 cm, szer. 42,5 cm, głęb. 16 cm.
Francja, 4 ćw. XIX w.