Nr katalogowy: 918
Sekretera klasycystyczna
sosna, dębina, mahoń, fornir - mahoń,
okucia - mosiądz, stal; 107,5 x 104,5 x 51 cm.
Anglia, XVIII/XIX w
o prostych bokach, z ukośnie ułożoną klapą i czterema szufladami, wsparta na czterech konsolowych nogach. Między nogami fartuszek u dołu faliście wycięty. Klapa odkładana na dwóch listwach wysuwanych z korpusu. We wnętrzu na bokach segregatory trójkomorowe oraz pięć szufladek wokół nich (trzy pośrodku i dwie u góry). Antaby z półokrągłymi uchwytami i owalnymi szyldami ze sztancowanej blachy z dekoracyjnym polem pośrodku ozdobionym kolumnową świątynią z pomnikiem pośrodku. Zamek klapy mosiężny trójryglowy, a szuflad stalowe, jednoryglowe. Zawiasy klapy mosiężne, motylkowe.
Szyldy zamków intarsjowane, romboidalne, czernione;
sosna, dębina, mahoń, fornir - mahoń, okucia - mosiądz, stal; 107,5 x 104,5 x 51 cm.
Anglia, XVIII/XIX w.
Typowa i skromna zarazem w formie i dekoracji sekretera angielska, ozdobiona charakterystycznymi dla stolarstwa tego regionu owalnymi antabami ze sztancowanymi szyldami.