Nr katalogowy: 910
Sekretera w stylu późno biedermeierowskim
dębina, sosna, mahoń; fornir - mahoń,
dębina intarsje - bukszpan (?); 157,5 x 99,5 x 47,5 cm;
Polska, ok. poł. XIX w.
o prostych bokach i froncie, zamykana prostą klapą z czterema szufladami, zwieńczona profilowanym daszkiem, na frontowych narożach spiralne kolumny, wsparta od frontu na esowatych nóżkach, z tyłu na graniastych. We wnętrzu sekreterowym pośrodku u góry jednoskrzydłowa szafka, a na jej bokach po trzy szufladki i u dołu podłużna komora. Lica szufladek i drzwiczki ozdobione intarsjowanym ornamentem roślinnym;
dębina, sosna, mahoń; fornir - mahoń, dębina intarsje - bukszpan (?); 157,5 x 99,5 x 47,5 cm
Polska, ok. poł. XIX w.
Sekretera o formie popularnej w XIX wieku, a szczególnie od okresu biedermeieru do eklektyzmu. Ozdobą tego egzemplarza jest wzorzysty fornir mahoniowy (obecnie
mało widoczny z uwagi na przetartą politurę).