Nr katalogowy: 815
Zegar kominkowy z figurą bachantki
Francja, Paryż, firma zegarmistrzowska i brązownicza
DENIE`RE, czynna przy Rue Charlot
w latach 1860-1890.
podstawa w formie rozbudowanej struktury z brązu złoconego, częściowo ażurowej, z motywami w duchu rokoka - małżowiny, kratka regencyjna, akant, festony kwiatowe; od frontu pośrodku, za wypukłymi szklanymi drzwiczkami opasanymi perełką - biało emaliowana tarcza z rzymskim podziałem godzinowym i minutowym arabskim; u góry napis: „DENIERE / FT DE BRONZES”, u dołu: „A PARIS”; nad tarczą nachylona plastyczna, bachiczna głowa brodatego fauna w wieńcu z winorośli; wyżej na czarnej, marmurowej, kolistej plincie - posadowiona podstawa rzeźby z brązu, wieńczącej zegar: postać uchwyconej w tanecznym ruchu
bosonogiej bachantki w rozwianej, fałdzistej szacie; głowa - ozdobiona kunsztowną fryzurą z kędzierzawych loków - odchylona do tyłu, ze wzrokiem skierowanym na kiść winogron w uniesionej ku górze lewej dłoni; w prawej ręce - laska - tyrs [brakuje ułamanej części]; za plecami kobiety kanelowany postument, z odstawionym kielichem - kyliksem; na podstawie rzeźby - sygn. „Moreau”; z tyłu obudowy - koliste drzwiczki z nie zachowanym szkiełkiem; na płycie mechanizmu bity napis: „1248 / DENIERE / A PARIS”; u dołu zatarty napis: „C[…]ELLEAUX”; mechanizm z regulatorem wahadłowym i paryskim systemem bicia godzin i półgodzin;
brąz złocony i patynowany; marmur, szkło, mosiądz, stal;
wys. 70 cm, szer. 36,5 cm, głęb. 22 cm.
Francja, Paryż, firma zegarmistrzowska i brązownicza DENIE`RE, czynna przy Rue Charlot w latach 1860-1890.