Nr katalogowy: 616
Serwis do kawy, z fryzem wojowników
Polska, Chodzież - Zakłady Porcelany Stołowej,
lata 60. XX w., proj. dekoracji Leszek
Nowosielski (1918-1999).
składa się z dzbanka z pokrywką, cukiernicy z pokrywką, mlecznika i 6 filiżanek ze spodkami; naczynia o wysmukłych formach, szare; wokół brzuśców szeroki biały pas rezerwy z czarnym fryzem z motywem stylizowanych konnych i stojących postaci, z uniesionymi rękami; pęknięta jedna filiżanka i mlecznik;
porcelana, farby naszkliwne - druk; dzbanek - wys. 24 cm, cukiernica - wys. 8,6 cm, mlecznik - wys. 10 cm,
filiżanka - wys. 5,6 cm, spodki - wys. 2 cm, średn. 11,4 cm; sygn. drukiem szaro-brązowym lub zielonkawym: w trójkącie litera C, niżej: CHODZIEŻ / MADE IN POLAND / 3, na dzbanku, cukiernicy, mleczniku i filiżankach naszkl. odręcznie złotawe faksymile sygnatury: L. Nowosielski, 57 (lub 517?) i nieczytelny napis.
Polska, Chodzież - Zakłady Porcelany Stołowej, lata 60. XX w., proj. dekoracji Leszek Nowosielski (1918-1999).
Interesujący model serwisu z kręgu projektantów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (por. katalog wystawy „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968 z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie”, Warszawa 2011), z dekoracją o motywach historycznych, zaprojektowaną przez uznanego artystę - ceramika Leszka Nowosielskiego.