Nr katalogowy: 202
Budda
brąz, polerowany, srebrzony, złocony;
Daleki Wschód, Birma?, 1 poł. XX w.
wys. 20 cm, szer. 13 cm, głęb. 12 cm.
posążek czterorękiego Buddy, siedzącego w pozycji lotosu, lekko odchylonego do tyłu, na tle ażurowej mandorli w kształcie migdała; młoda twarz delikatnieuśmiechnięta, oczy przymknięte; na głowie ozdobny diadem, w uszach kolczyki; ramiona ozdobione bransoletami, nagi tors - z licznymi naszyjnikami;w jednej ręce - wzniesiony szeroki miecz, w pozostałych dłoniach - symboliczne przedmioty; wokół postaci - wijąca się szarfa; podstawa trójkątna,o zaokrąglonych narożach, dekorowana dwoma rzędami pukli; brąz, polerowany, srebrzony, złocony; wys. 20 cm, szer. 13 cm, głęb. 12 cm.