Demetre Haralamb CHIPARUS (1886-1947)
Nr katalogowy: 201
Tancerka kaukaska
brąz, odlew patynowany, kamień;
Francja, Paryż, lata 20 - 30. XX w.
figurka tańczącej dziewczyny w wysokich kozaczkach na obcasach, w krótkiej, szerokiej spódniczce z ozdobnym pasem
i w wzorzystym bolerku; na głowie czepeczek wyszywany perełkami; nad czołem korona - diadem, z egretą i piórem;
ciało wsparte na prawej nodze; lewa zgięta i odchylona do tyłu; jedno ramię uniesione nad odchyloną w bok głową; drugie
opuszczone w dół; na przegubach liczne bransolety; na kolistej plincie - sygn.: „D. H. Ch.”; obok aplikowana cecha
gwarancyjna z napisem: „L’ART. BRONZE / QUALITE / FRANCE”; podstawa kamienna, toczona, dołem profilowana, wyżej
kopulasta, ścięta; brąz, odlew patynowany, kamień; wys. 52 cm, szer. 16,5 cm, głęb. 21 cm.
D. H. Chiparus - rzeźbiarz francuski pochodzenia rumuńskiego. Znany głównie ze znakomitych dzieł okresu Art-Deco - figur
z brązu i kości.