Nr katalogowy: 913
Szafa biedermeier
konstrukcja - sosna, fornir - mahoń, żyłka - bukszpan,
Europa Środkowa, 1 ćw. XIX w.
o formie nawiązującej do pylonu, w którym proste ścianki korpusu lekko rozszerzają się ku dołowi, z frontem naśladującym podział sekretery (z szufladami i odkładaną klapą), zamykanym jednoskrzydłowo z szufladą u dołu. Całość zwieńczona cofniętym i faliście od frontu wyciętym gzymsem, fornirowana wzorzystą okleiną, na froncie ozdobiona żyłką tworzącą geometryczne pola wyodrębniające części pseudo sekretery, wsparta na czterech klockowatych nóżkach. We wnętrzu
drążek drewniany do zawieszania ubrań.
kluczyny - kość; 177 x 111 x 56,5 cm;
Europa Środkowa, 1 ćw. XIX w.
Szafa o froncie imitującym sekreterę, zapewne pierwotnie w komplecie z sekreterą, przeznaczona do gabinetu męskiego (kawalera, adwokata) i ustawiana z nią antytetycznie. Rozszerzający się ku dołowi, masywny korpus szafy nawiązuje do starożytnych pylonów, które dzięki odkryciom archeologicznym poczynionym w 2 poł. XVIII wieku oraz wyprawom Napoleona na pocz. XIX w. inspirowały sztukę tego okresu.