Sekretera - Bydgoskie Fabryki Mebli, ok. poł. XX w.
Krzesło - Polska, 2 poł. lat 30. XX w.
Sekretera z ukośnie ułożoną, odkładaną klapą, z trzema szufladami, wsparta na profilowanym cokole i wyciętych w nim konsolowych, esowatych nóżkach, fornirowana orzechem. Boczne naroża płyty górnej oraz górne naroża klapy zaokrąglone. We wnętrzu sekreterowym cztery segregatory na bokach, trzy półki pośrodku oraz trzy szufladki, jedna wydłużona umieszczona centralnie i dwie niewielkie u dołu na bokach. Klapa po odłożeniu wsparta na wysuwanych z korpusu listwach, od wewnętrznej strony wyklejona zielonym suknem. Uchwyty w formie dużych knopików, niklowane. Na płycie górnej dekoracyjna półkoliście wycięta od frontu deska. Na plecach sekretery dwie prostokątne fabryczne nalepki papierowe: pierwsza – z niebieskim stemplem złożonym z dekoracyjnych inicjałów FBM z półpierścieniem u dołu, na którym Bydgoskie Fabryki Mebli; druga – Centralny Zarząd Przemysłu Meblarskiego, Bydgoskie Fabryki Mebli, Bydgoszcz, ul. Dworcowa 12 oraz nieczytelną datą (1950 ?).
Krzesło z ramowym oparciem w formie falistego kwadratu spiętego dwoma poziomymi, prostymi łączynami, z siedzeniem na bokach lekko wybrzuszonym i tapicerowaną poduszką, wsparte na czterech zbieżnych nogach, przednich prostych, tylnych szablastych, na bokach spiętych łączynami.
sekretera: konstrukcja – sklejka, sosna, dębina; fornir – orzech;
krzesło: konstrukcja - buczyna barwiona na orzech, sosna, fornir - orzech
sekretera - 98 x 76 x 48,3 cm , krzesło – 87 x 42 x 43,4 cm,
Sekretera – Bydgoskie Fabryki Mebli, ok. poł. XX w. Analogiczny wzór sekretery zaprojektowano dla Fabryki Mebli Stylowych Otto Pfefferkorna w Bydgoszczy i pierwszy raz opublikowano w 1936 roku w magazynie „Wnętrze”. BFM, które w 1945 roku zorganizowano w miejscu fabryki Pfefferkorna wykorzystywały początkowo nie tylko pozostawione tu maszyny stolarskie, ale również rysunki techniczne mebli, na podstawie których produkowały je przez wiele kolejnych lat.
Krzesło - Polska, 2 poł. lat 30. XX w. Meble stylizowane, o fasonach popularnych w latach trzydziestych.
Meble stylowe stały się modne ok. 1932-34 roku pod wpływem trendów płynących z Francji, miały odświeżyć obraz zgeometryzowanego meblarstwa w stylu art deco, przełamać jego dominację.