Nr katalogowy: 844
Zegar podłogowy, typu „long-case”
drewno mahoniowe, intarsje jaworowe i orzechowe;
mosiądz, brąz, szkło; wys. 228,5 cm;
Anglia, XVIII/XIX w.
w obudowie szafowej, mahoniowej; cokół prostopadłościenny, na 4 klockowych nóżkach; od frontu łukowy fartuszek; szeroki gzyms z wklęsłym profilem oddziela cokół od trzonu zamykanego od frontu prostokątnymi drzwiczkami; powierzchnie gładkie, zdobione jedynie delikatną żyłką jaworową; kaptur wydatny, zwieńczony profilowanym gzymsem i szczytem z wolutami (tzw. „łabędzia szyja”); od frontu oszklone, zamknięte łukiem drzwiczki, na ściankach bocznych soczewkowate, oszklone przeźrocza z łukowymi szprosami; tarcza mosiężna, zwieńczona arkadowo; na nakładanym, srebrzonym pierścieniu - podział godzinowy rzymski i minutowy arabski; środek tarczy dekorowany akantowym grawerunkiem, z dwiema tarczkami: sekundnika i kalendarza; w podłuczu - wypukła tarcza z napisem: „Tempus / fugit”; wokół tarczy - cztery ażurowe kornery z brązu, z głowami skrzydlatych amorków wśród wici roślinnej; powyżej po bokach tarczki w podłuczu - dwie nakładki z motywami roślinnymi i delfinami; mechanizm z naciągiem obciążnikowym i regulatorem wahadłowym z kolistą soczewką; system bicia godzin i kalendarz;
drewno mahoniowe, intarsje jaworowe i orzechowe; mosiądz, brąz, szkło;
wys. 228,5 cm, szer. 55 cm, głęb. 26 cm.
Anglia, XVIII/XIX w.