Nr katalogowy: 827
Pistolet francuski, kapiszonowy
Francja, manufaktura w St. Étienne; XVIII-XIX w.
zamek modernizowany - pierwotnie skałkowy; lufa stalowa, 8-granna, gładka, lekko rozchylona u wylotu; na grzbiecie i bocznych ściankach bite liczne znaki w owalach, z sygnaturą manufaktury w St. Étienne (skrzyżowane gałązki palmowe); część znaków nieczytelna; osłona spustu stalowa, gładka, z owalnym wąsem i długim warkoczem - listwą sięgającą do owalnej głowicy okutej stalą; łoże orzechowe długie, kolba w partii chwytu karbowana; pod łożem pobojczyk stalowy (dobierany) w tulejkach;
stal, drewno orzechowe; dł. lufy z wąsem 19,3 cm; dł. całk.28,5 cm.