Nr katalogowy: 823
Ikona - „Św. Mikołaj Cudotwórca”, w kiocie
tempera na desce, złocenia; 30 x 25,5 cm;
Rosja, XIX/XX w.
wizerunek Świętego en face, z prawą ręką w geście błogosławienia; w lewej - otwarta księga; nad jego ramionami - w kolistych polach - wyobrażenia Chrystusa i Marii; nimb i wzorzyste tło - złote; bordiura z motywem złotej plecionki, u dołu wyodrębniony prostokątną ramką napis cyrylicą: „Sw. Nikołaj Czudotworiec”; ikona wkomponowana w drewnianą, szeroką ramę o gładkiej, złoconej powierzchni, wypełniającą wnętrze kiotu - głębokiej gabloty zwieńczonej trójlistnym łukiem, z oszklonymi drzwiczkami, zamykanymi z boku kluczykiem;
tempera na desce, złocenia; 30 x 25,5 cm; kiot - drewno sosnowe, dębowe, lipowe, złocenie, szkło;
68 x 52 x 12,5 cm.
Rosja, XIX/XX w.