Nr katalogowy: 817
Kałamarz
marmur, brąz złocony, mosiądz;
wys. 12,3 cm; podstawa 17,6 x 13,8 cm.
Europa Zachodnia, ok. poł. XIX w.
na prostokątnej podstawie z czarno-szarego marmuru ze złotawymi żyłkami, wspartej na 4 nóżkach z brązu; z przodu podstawy wyżłobiona wąska rynienka na pióro; kałamarz mosiężny, prostopadłościenny; wzdłuż dolnej krawędzi - pas delikatnego ornamentu laurowego; wyżej aplikowane ozdoby: od frontu i z tyłu - wieniec laurowy, przewiązany szarfą z wijącymi się symetrycznie z obu stron splotami; na ściankach bocznych - palmety; wierzch naczynka wyoblony; kolisty otwór opasany perełkami i przykryty kulistym, spłaszczonym wieczkiem na zawiasku; w zwieńczeniu nakładka
z wieńcem laurowym przepasanym wstęgą i lecącym orłem, trzymającym w szponach gałązkę;
wewnątrz wkład szklany; marmur, brąz złocony, mosiądz; wys. 12,3 cm; podstawa 17,6 x 13,8 cm.