Nr katalogowy: 609
Clown z gitarą
Rosja Radziecka, wytwórnia nieustalona,
okres po rewolucji - lata 20./30.XX w.
(według przekazu oferenta Horodnica).
na niskiej owalnej podstawie clown stojący w pozie mówcy; z prawą dłonią przyłożoną do serca, lewą ręką założoną do tyłu podtrzymuje opartą przy nodze gitarę; ubrany w brązowo-żółty kostium w czarne kropki, białą kryzę, buty z dużymi czerwonymi pomponami i zielono-czerwoną czapeczkę;
porcelana (ze skazami technologicznymi), farby naszkliwne; wys. 16 cm;
sygn. od spodu drukiem zielonym: owal z podwójną obwódka, z napisami cyrylicą i z półkolem z sierpem i młotem (znak źle odbity, napisy nieczytelne).
Rosja Radziecka, wytwórnia nieustalona, okres po rewolucji - lata 20./30.XX w. (według przekazu oferenta Horodnica).
Figurki Murzynka i clowna powstały wg dobrych wzorów-modeli, jednak mankamenty technologii i wykonania, często występujące w wyrobach wytwórni rosyjskich tuż po rewolucji, obniżają ich walory artystyczno-estetyczne.