Nr katalogowy: 903
Konsola w stylu Chippendale
konstrukcja - dębina, orzech;
92 x 111,5 x 50 cm.
Polska, 1 ćw. XX w.
z prostokątnym blatem o ściętych frontowych narożach, z dwoma szufladami w oskrzynieniu, wsparta na czterech kabriolowych nogach zakończonych szponem z kulą, fornirowana wzorzystą okleiną, rzeźbiona. Obrzeże blatu z ćwierćwałka, ozdobione liśćmi. Na tylnej ściance blatu galeryjka zwieńczona wolutami, a między przednimi nogami fartuszek z wolut i liści. Kolana nóg poszerzone, ozdobione liśćmi. Wnętrze szuflad podzielone na cztery pionowe przegrody z tyłu i jedną poziomą z przodu, wyściełane bordowym aksamitem;
konstrukcja - dębina, orzech;
fornir - czeczota orzechowa, orzech, snycerka - orzech;
92 x 111,5 x 50 cm.
Polska, 1 ćw. XX w.
Piękna i dekoracyjna konsola w stylu mebli angielskiego projektanta Thomasa Chippendale przetworzonych do spółczesnych potrzeb, wykorzystywana zapewne jako pomocnik kredensu w jadalni. Obok rzeźbionych partii dodatkowym atutem dekoracyjnym są wzorzyste okleiny orzechowe o miodowym kolorze. Meble nawiązujące do wzorów tego projektanta stały się ponownie modne na pocz. XX wieku, a konsolę wykonano właśnie na fali ich odświeżonej popularności.