Nr katalogowy: 831
Zegar kominkowy, zdobiony emalią
Francja, Paryż, XIX/XX w.
obudowa mosiężna, na planie owalu, w partii środkowej przeszklona szafka z parą drzwiczek, ujęta sześcioma kolumienkami; daszek profilowany, zwieńczony dwuuszną wazą z płomieniem; podstawa na sześciu nóżkach, z ryzalitowymi, półkolistymi występami stanowiącymi cokoły kolumienek; nóżki, front oraz wierzch podstawy, trzony kolumienek, obramienie daszku i waza - dekorowane emalią żłobkową, błękitną, białą, ciemno-pąsową i różową - z motywem
stylizowanych kwiatów w obramieniach wstęgowo-cęgowych; tarcza zegara kolista, mosiężna, z cyframi arabskimi rozmieszczonymi w okrągłych rezerwach;
pole środkowe wypełnione emalią z motywem rozety z palmetowymi listkami i dziesięcioramienną gwiazdą; na zewnętrznym obwodzie - stylizowane kwiaty; wskazówki stalowe, czernione, z wrzecionowatymi trzonkami i grotami; mechanizm z mosiężnym szkieletem o okrągłych płytach, z napędem sprężynowym, wychwytem hakowym z masywną kotwicą, taktowanym wahadłem kompensacyjnym, rtęciowym, z dwoma ampułkami, na sprężynowej zawieszce z regulacją długości oraz grzebieniowym biciem godzin, z gongiem spiralnym i jednym młotkiem; bębny napędowe chodu i bicia mosiężne;
mosiężny gong osadzony w mosiężnej kostce, podwieszonej na prętowym wsporniku; klucz podwójny, z kwadratami dwóch rozmiarów i uchem pośrodku;
na tylnej płycie mechanizmu wybity monogram w owalu: „A. I.”; u dołu napis: „MADE IN PARIS”, u góry numer: „168852”; mosiądz złocony galwanicznie, szkło fazowane, emalia żłobkowa; stal, rtęć;
wys. 44 cm, szer. 29,5 cm, głęb. 17,7 cm, średnica tarczy 8 cm.
Francja, Paryż, XIX/XX w.
Zegary kominkowe z mechanizmami w przeszklonych obudowach pojawiły się po połowie XIX w., a ich produkcja upowszechniła się w 4 ćw. XIX w. W emalierskiej
dekoracji widoczne jest nawiązanie do sztuki mauretańskiej. Zastosowany mechanizm gwarantuje dobrą dokładność wskazań, na którą wpływ ma również wahadło
z kompensacją temperaturową. [ Na podstawie opinii Stefana Mieleszkiewicza].