Nr katalogowy: 827
Ikona - Welon Matki Boskiej - Pokrow
tempera na desce z 2 szpongami; 53 x 43 x 2,5 cm.
Rosja, XVIII w.
malowidło 3-strefowe; w górnym pasie - wyobrażenie Trójcy Świętej na obłokach: Chrystus siedzący, z krzyżem, Bóg Ojciec - z globem; nad nimi Duch Święty - Gołębica; poniżej wśród obłoków sześć uskrzydlonych głów Cherubów; z lewej Matka Boska z Dzieciątkiem - Pocieszycielka (obok tekst objaśniający cyrylicą); z prawej - prorok Eliasz na rydwanie zaprzężonym w ogniste rumaki; w strefie środkowej - wizerunek Marii trzymającej w wyciągniętych rękach szeroki szal; obok z prawej - święci i aniołowie, z lewej Chrystus na obłoku; ponadto z dwu stron w wydzielonych prostokątnymi ramkami polach - św. Mikołaj oraz obraz Ofiarowania w Świątyni (?); w trzeciej, dolnej strefie - pośrodku postać św. Romana Pieśniarza, a wokoło liczni święci - mężowie i niewiasty;
Liczne spękania, ubytki i odspojenia warstwy malarskiej.
Rosja, XVIII w.