Nr katalogowy: 617
Filiżanka dwuuszna ze spodkiem trembleuse, z miniaturami i złoceniami
Francja, naśladownictwo porcelany
z Vincennes (Sevres), XIX w. (?)
filiżanka koniczna z dwoma uszkami, spodek o głęboko wpuszczonym lustrze (odmiana trembleuse); na ciemnogranatowym tle czaszy filiżanki i kołnierzu spodka po dwie obwiedzione złoceniami roślinnymi owalne rezerwy z barwnymi miniaturami; na filiżance miniatura z pejzażem architekturą nad wodą i scena zalotów, na spodku dwie jednakowe miniatury pejzażowe nad wodą; krawędzie złocone;
porcelana (miękka), kobalt (bleu roi), farby naszkliwne, złocenia wypukłe;
filiżanka - wys. 9,5, średn. 9,5 cm (góra) i 6,3 cm (dół);
spodek - wys. 3,8 cm, średn. 17 cm;
sygnowane naszkl. niebieskie podwójne L, z wpisaną literą E.
Francja, naśladownictwo porcelany z Vincennes (Sevres), XIX w. (?)
Komplet trembleuse odwołuje się do stylistyki wczesnej (miękkiej) porcelany z królewskiej manufaktury w Vincennes- Sčvres. Jednak zarówno miniatury, jak i wypukłe złocenia są zdecydowanie z XIX w.; sygnatura z literą E ( rok produkcji 1757) ma charakter znaku fałszującego oryginalną markę.