Nr katalogowy: 609
Talerz dekoracyjny z miniaturą mitologiczną (Sąd Parysa?)
Porcelana: Śląsk, Wałbrzych - Stary Zdrój;
fabryka porcelany Carl Tielsch und Co,
lata ok.1870-1900.
talerz z barwną miniaturą w kwadratowej rezerwie w lustrze, obwiedzionej ramką z czarnym ornamentem palmetowym: grupa postaci w strojach antycznych w pejzażu, siedzący ciemnowłosy mężczyzna w czerwonej tunice , z laską i jabłkiem w dłoniach, za nim chłopczyk z łukiem (Amor?), obok trzy młode kobiety w barwnych tunikach (jedna z lancą dłoni). W polach lustra wokół miniatury i na kołnierzu ornament czarnej arabeski na seledynowym tle; ornament na kołnierzu w 6 segmentach przedzielonych fioletowymi prostokątnymi polami z motywem czarnego ptaszka na gałęzi lub wianka z ptakiem. Odpryski
zielonej farby na miniaturze ( partie zieleni, drzewa);
porcelana, farby naszkliwne ( kontury postaci malowane z użyciem patronu?); wys. 3,4 cm, średn. 30,8 cm;
sygn. kob. podszkl. orzeł z insygniami i litery C.T poniżej, wycisk: B1, przy obręczy ryte: III
Porcelana: Śląsk, Wałbrzych - Stary Zdrój (Waldenburg - Alt Wasser), fabryka porcelany Carl Tielsch & Co, lata ok.1870-1900. Dekoracja malarska: nieznany malarz śląski na porcelanie, XIX/XX w.
Interesujący przykład dekoracji z atelier - pracowni domowej(?); nawiązuje do stylistyki i motywów zdobień porcelany z wiedeńskiej manufaktury cesarskiej z końca XVIII - początku XIX w. Motyw sądu Parysa podjęty zapewne wg malarstwa Angeliki Kauffmann. Autor dekoracji wykorzystał biały towar z wałbrzyskiej fabryki - półmisek serwisowy.