Nr katalogowy: 912
Kanapa biedermeierowska
konstrukcja - sosna; fornir - mahoń; żyłka - jawor;
116,5 x 216 x 87,3 cm.
Polska Południowa, ok. 1830-1835.
z wysokim oparciem zwieńczonym profilowanym gzymsem, pełnymi bokami, wsparta na masywnych gruszkowatych nogach z przodu i graniastych z tyłu, wyściełana, pikowana, fornirowana mahoniem, ozdobiona jasnymi, jaworowymi intarsjami w postaci żyłek i pól wypełnionych liśćmi. Boki od frontu ozdobione walcowatymi wspornikami zwieńczonymi dwoma krążkami, z których górny ozdobiony perełkowaniem, zwieńczone ceownicami zakończonymi wolutami;
konstrukcja - sosna; fornir - mahoń; żyłka - jawor; 116,5 x 216 x 87,3 cm.
Masywna kanapa w stylu biedermeier ozdobiona intarsją z jasnej żyłki i wici, która była popularna w tym czasie na terenie Południowej Polski (Małopolska), a inspirowana zdobieniami wiedeńskimi.
Może stanowić komplet z garniturem mebli biedermeierowskich.