Nr katalogowy: 907
Skrzynia barokowa
konstrukcja - dębina, intarsje - czarny dąb, orzech;
okucia - stal cynkowana; 67 x 122,5 x 67 cm.
Polska Północna, (Elbląg?), 2 poł. XVIII w.
o prostych bokach i froncie, z otwieranym wiekiem, wsparta na czterech spłaszczonych kulach, intarsjowana, ozdobiona cynowanymi okuciami. Front, wieko oraz boki ozdobione polami (front i wieko podwójnymi, boki pojedynczymi) zbliżonymi do prostokąta, o wysuniętych narożach utworzonymi ze wstęgi, ujętej żyłkami. Dodatkowo na froncie i wieku pośrodku sześcioramienne gwiazdy. Na narożach korpusu kolumny zwieńczone korynckimi kapitelami. We wnętrzu po lewej stronie przyskrzynek z półeczką pod nim. Szyld zamka i szyldy uchwytów na bokach oraz pasowych zawiasów wewnątrz skrzyni
z blachy repusowanej, cynkowanej. Zamek takiż przykładany, trój ryglowy;
konstrukcja - dębina, intarsje - czarny dąb, orzech; okucia - stal cynkowana; 67 x 122,5 x 67 cm.
Skrzynia o barokowym charakterze, prawdopodobnie wykonana w elbląskim ośrodku stolarskim, na co wskazują dekoracje intarsjowane. Wykonana w dobrym warsztacie stolarskim, przez mistrza z doświadczeniem w intarsjowaniu. Pierwotnie przyskrzynek ze schowkiem pod dnem, obecnie odkrytym, służącym jako półeczka.