Nr katalogowy: 905
Szafka biedermeierowska
dębina, świerk, grusza barwiona; fornir - orzech,
żyłka - palisandrowiec (?); 79,3 x 95,5 x 52 cm.
Europa Środkowa, Galicja (?), 1 ćw. XIX w.
o prostych bokach i froncie zamkniętym dwuskrzydłowo ujętym na bokach kolumnami, z szufladą u góry wysuniętą przed front korpusu. Całość fornirowana wzorzystą okleiną orzechową, wsparta na czterech graniastych nóżkach. Blat ujęty obramieniem i żyłką. Na skrzydłach drzwi tarczkowe intarsjowane szyldy (późniejsze);
dębina, świerk, grusza barwiona; fornir - orzech, żyłka - palisandrowiec (?); 79,3 x 95,5 x 52 cm.
Szafka o formie popularnej w okresie biedermeieru. Korpus ozdobiono charakterystycznymi szerokimi arkuszami forniru o zdecydowanym ciemnym usłojeniu. Znane są podobnie fornirowane meble wykonane we Lwowie i Wiedniu. Zapewne ten sposób dekoracji mebli stosowany w Austrii, był popularny także i na terenach znajdujących się pod wpływem tego ośrodka, tj. w szeroko pojmowanej Galicji.