Nr katalogowy: 622
Kufelek kupiecki
Niemcy, Villeroy und Boch, zakład w Mettlach,
pocz. XX w.
lekko koniczny, z pokrywą cynową z reliefowym kartuszem herbowym na wieczku, oprawioną na uszku; wokół brzuśca barwna reliefowa dekoracja trompe l’oeil (iluzjonistyczna) grzbietami książek z biblioteki kupca - handlowca, z tłoczonymi złoconymi tytułami (podręczniki dot. prawa handlowego, taryf celnych, zasad rachunkowości i korespondencji handlowej, leksykony materiałoznawcze, praktyk kupieckich etc.);
kamionka, barwne farby ceramiczne półmatowe i matowe, szkliwo ołowiowe, cyna (oprawa);
wys. 18 cm, średn. ok. 11 cm;
sygn. wyciskiem: motyw architektoniczny, niżej szyld z napisem: METTLACH, w półkolu monogram wiązany VB, poniżej: GEGEN NACHBILDUNG GESCHÜTZT; wyciski: 2001, 94, 10.
Niemcy, Villeroy & Boch, zakład w Mettlach, pocz. XX w.