Nr katalogowy: 612
Grupa figuralna: Wenus i Wulkan (?)
Niemcy, Volkstedt - Rudolstadt, Ernst Bohne Söhne,
XIX/XX w. - pocz. XX w.
na kolistej profilowanej podstawie grupa figuralna: siedzący na występie (kowadle?) nagi mężczyzna (Mars) z przerzuconą przez biodra draperią, z tarczą pod stopą i hełmem u stóp; obok stoi półnaga kobieta o długich włosach upiętych sznurami pereł, z opadającą wokół bioder tkaniną (Wenus), lekko pochylona ku siedzącemu i unoszącemu ku niej twarz mężczyźnie i obejmująca go. Obok pary stoi uskrzydlony Amor z szerokim mieczem przewiązanym szarfą, na kowadle za mężczyzną leży młotek; porcelana ze śladami malowania brunatnego w załamaniach (podkład pod złocenia?); wys. 36 cm, średnica podst. 24 cm;
sygn. kobaltem z tyłu podstawy: pod koroną 5-pałkową litera N.
Niemcy, Volkstedt - Rudolstadt, Ernst Bohne Söhne, XIX/XX w. - pocz. XX w.
Temat mitologiczny (historia zdrady Wenus, żony Wulkana - Hefajstosa z bogiem wojny Marsem) inspirowany dość swobodnie źródłami literackimi („Metamorfozy” Owidiusza czy „Odyseja” Homera) i malarstwem (m.in. XVII-wieczne płótna Velásqueza, van Dycka, czy Teniersa).