Józef CZAPSKI (1896-1993)
Nr katalogowy: 407
Ulica paryska, 1952
olej płótno; 65 x 50 cm;
sygn. p. d.: J. Czapski 52
olej płótno; 65 x 50 cm;
sygn. p. d.: J. Czapski 52
Obraz przedstawia uliczkę paryską o zmierzchu, gdzie artysta wyraziście przytoczył atmosferę miasta: słychać niemal gwar jeżdżących po ulicy starych samochodów, spacerujących przechodniów, szum powiewających nad sklepikami materiałowych daszków. Artysta obrysował konturem plamy barwne, wprowadził kontrasty, paletę barw zorientował wokół błękitów, brązów, odcieni oranżu. Wyrazistość obrazu podkreśla otwarta kompozycja ze śmiałym kadrowaniem oraz delikatną deformacją. Czapski koncentruje się na budowie koloru oznaczając je ekspresyjną linią, silnie zaznaczony kontur wzmacnia efekt geometryzowanej przestrzeni. Niebo ciemnoniebieskie z odcieniami różu odczytujemy, jakby niedawno zaszło słońce. Józef Czapski wywodzący się z hrabiowskiego rodu, będąc jednocześnie pisarzem odnosił ogromne sukcesy we wszystkich dziedzinach swej twórczej działalności, jako malarz był uznanym artystą posiadającym ogromną ilość wystaw zbiorowych jak i indywidualnych.