Nr katalogowy: 845
Zegar konsolowy „religieuse”, w typie Boulle’a
wys. 67 cm, szer. 37,5 cm, głęb. 14 cm.
Francja, Paryż, XVIII w.; mechanizm XIX w.
na 4 kulistych nóżkach z brązu, zdobnych akantem; obudowa drewniana, architektoniczna; od frontu oszklone drzwiczki, z dolnymi narożami łukowo wciętymi, górą zamknięte łukiem; powyżej galeryjka z dwiema sterczynami od frontu; daszek czterospadowy, lekko wypukły, wierzch płaski, z czterema sterczynami; cała powierzchnia szafki pokryta markieterią z szylkretu i blachy mosiężnej, wycinanej we wzory geometryczno roślinne, z wazonami wypełnionymi wiązankami kwiatów, a także z postaciami ludzi, małp, wiewiórek i ptaków; dodatkową dekorację stanowią aplikacje z brązu złoconego: u dołu liście akantu zwinięte w woluty, zwieńczone głowami baranów; na pionowych, ściętych krawędziach frontowych szafki - kwietne listwy zwieńczone hermami kobiecymi w półzbrojach; na krawędziach tylnych - listwy zakończone głowami dziewcząt w wieńcach na wysoko upiętych włosach; za szybą drzwiczek widoczna tarcza zegarowa z cyframi
godzinowymi rzymskimi na emaliowanych plakietkach i arabskimi cyframi oznaczającymi minuty na zewnętrznym pierścieniu; pośrodku tarczy reliefowa dekoracja roślinna oraz postać skrzydlatego Chronosa z kosą i klepsydrą; poniżej tarczy reliefowa, ażurowa aplikacja z postaciami Artemidy i Apolla; pomiędzy nimi emaliowana plakietka z napisem „THURET / A PARIS”; niżej głowa Hermesa w skrzydlatej czapce i skrzyżowane kaduceusze; mechanizm z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin;
stalowa czasza dzwonka ukryta pod daszkiem obudowy; wahadło z kolistą, mosiężną soczewką; drewno, szylkret, blacha mosiężna, brąz
złocony, mosiądz, szkło; wys. 67 cm, szer. 37,5 cm, głęb. 14 cm. Francja, Paryż, XVIII w.; mechanizm XIX w.