Nr katalogowy: 823
Posążek Buddy
brąz złocony ogniowo, blacha miedziana;
wys. 35 cm, szer. podstawy 26,5 cm, głęb. 21 cm.
na postumencie o kształcie sercowato-owalnym; spód z blachy miedzianej, z tłoczonym w kolistym wgłębieniu wzorem z motywem 4 stylizowanych koron (?) rozmieszczonych symetrycznie wokół koncentrycznych kół pośrodku; krawędź podstawy opasana ornamentem sznurowym; powyżej dwa pasy półowalnych pukli i szlak z drobnych perełek; postać Buddy siedząca w pozycji lotosu, z nagim torsem okrytym licznymi naszyjnikami; ramiona ozdobione bransoletami, nogi spowite dekoracyjnymi fałdami szaty; wokół postaci bóstwa - wijąca się wstęga, zapętlona na końcach; ręce oparte na kolanach, trzymające puchar zwieńczony trójliściem lotosu; twarz z delikatnym uśmiechem, oczy półprzymknięte; w uszach ogromne kolczyki z rozetami; na głowie z włosami upiętymi w wysoki kok - diadem królewski;
brąz złocony ogniowo, blacha miedziana; wys. 35 cm, szer. podstawy 26,5 cm, głęb. 21 cm.
Chiny/Tybet; XVIII/XIX w. (okres panowania dynastii Qing).