Nr katalogowy: 628
Talerz dekoracyjny z miniaturą portretową Madame Elizabeth
Francja, manufaktura w Sčvres - okres III Republiki,
lata 1872 - 1899.
płytki, o wielopłatkowym kołnierzu ze złoconym, wypukłym ornamentem wolutami i arabeską roślinną; w lustrze barwna miniatura portretowa - popiersie damy w 3/4 w lewo, w jasnej-szarej peruce i żółto - różowej sukni z zarzuconą na ramiona i dekolt
błękitną chustką - szalikiem, spiętą w dekolcie różą; miniatura sygn. p.d.: P. Paseau (?), lekko przetartą; porcelana, złocenia wypukłe (Hochgold), farby naszkliwne; wys. 2 cm, średn. 24,3 cm;
sygn. drukiem brązowo - czerwonym: w podwójnym kręgu kaligraficzny monogram wiązany RLF(?), wokół: DECORE A SEVRES, u dołu cyfra 79 (data roczna? - 1879), przy obręczy dennej malowane odręcznie złotem: Mme Elisabeth.
Francja, manufaktura w Sčvres - okres III Republiki, lata 1872 - 1899.
Miniatura przedstawia Elżbietę Filipinę Marię Helenę Burbon (1764-1794), zwaną Madame Elisabeth, najmłodszą córkę Ludwika Ferdynanda, Delfina Francji i jego drugiej żony Marii Jozefy Wettyn, siostrę krolów Francji: Ludwika XVI, Ludwika XVIII i Karola X Burbona, zgilotynowaną w czasie rewolucji francuskiej.
Talerz o dużych walorach dekoracyjnych, został wykonany w okresie dyrektury Louisa Roberta (1871-1879), wcześniej szefa działu dekoracji, związanego z Sevres prawie 40 lat. Lata dyrektury Roberta, to czas dużych sukcesów artystycznych, m.in. dzięki powrotowi do starych technologii i technik.