Nr katalogowy: 621
Ślepy żebrak
Niemcy, Unterweissbach, Schwarzenburger
Werkstätten für Porzellankunst, Ernst Barlach,
model z ok. 1913 r., realizacja powojenna.
na czworobocznej płaskiej podstawie siedzący po turecku mężczyzna, z lekko odchyloną do tyłu głową, w luźnej szacie - płaszczu, z miseczką w opuszczonych między kolanami dłoniach; na wierzchu podstawy od frontu ryta sygnatura-kryptogram w podłużnym owalu: EB / ar / lach;
porcelana biała, szkliwo lekko kremowe; wys. 27 cm, podstawa 24,5 x 20,7 cm; sygn. od spodu wyciskiem: Schwarzenburger Werk- / stätten für Porzellankunst; niżej: figurka liska kroczącego w lewo, napis: Hollosi, wycisk cyfrowy: U 61 (numer modelu).
Niemcy, Unterweissbach, Schwarzenburger Werkstätten für Porzellankunst, Ernst Barlach (1870-1938), model z ok. 1913 r., realizacja powojenna.
Wierna replika wg modelu wybitnego rzeźbiarza i ceramika niemieckiego, przykład rzeźby realizującej idee niemieckiego Bauhausu. Należy do serii postaci rosyjskich, stworzonych dla Schwarzenburger Werkstatten w latach 1909-1913, po podroży Ernsta Barlacha do Rosji (ok.1907-1908). Warsztaty w Unterweissbach, działające od pocz. XX w., swoją renomę zawdzięczały angażowaniu do współpracy najwybitniejszych ówczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Kopie wg ich modeli realizowane są do dzisiaj.