Nr katalogowy: 618
Młodzieniec z plecakiem i kredką (wg alegorii Ognia, z serii: Cztery żywioły)
Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany (KPM),
model Friedricha Eliasa Meyera St. z ok. 1762 r.,
realizacja z XIX w.
na czworokątnym rocaillowym cokole stojący w kontrapoście młodzieniec w stroju pasterza - wędrowca, w kapeluszu z piórkiem, spodniach do kolan i czarnych pantoflach, w kubraku podbitym futrem, z przewieszonym na rzemieniu przez pierś plecakiem, przytroczonym do pasa woreczkiem; w uniesionej prawej dłoni trzyma kredkę; porcelana, farby naszkliwne; wys. 22,7 cm;
sygn. kobaltem podszkliwnym berło, druk ceglasty jabłko królewskie z krzyżem, niżej: KPM, wycisk: 16 D,
naszkliwnie czerwienią: 140/1123 i znak G (lub 6?) w kółeczku;
Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany (KPM), model Friedricha Eliasa Meyera St. (1723-1785) z ok. 1762 r.,
określony jako „Pasterz z fajką” - alegoria „Ognia”, z serii: „Cztery żywioły”, realizacja z XIX w.
Różnica w stosunku do XVIII-wiecznego oryginału, to zmiana atrybutu w dłoni młodzieńca-pasterza - kredka w dłoni
zamiast fajki. Być może chodziło o zmianę tematu rzeźby - zrealizowanej jako przedstawienie wędrownego artysty?