Nr katalogowy: 614
Pot-pourri - kwiatowa kula dźwigana przez trzy putta
Niemcy, Plaue, Von Schierholz’sche
Porzellanmanufaktur Plaue GmbH?, 2. - 3. ćw. XX w.
naczynie w formie lekko wydłużonej kuli pokrytej plastyczną dekoracją kwiatami podobnymi do goździków i gałązkami z kremowymi różami, zwieńczonej konarem z ptakiem, z trzema kolistymi otworami (do wkładania wonności). Kulę dźwigają
trzy nagie uskrzydlone putta, z błękitną draperią wokół bioder, odwrócone do siebie plecami;
drobne ubytki plastycznej dekoracji kuli;
porcelana, dekoracja kwiatowa modelowana z ręki, farby naszkliwne; wys. ok.45 cm;
sygn. od spodu kuli wyciskiem: 565.
Niemcy, Plaue, Von Schierholz’sche Porzellanmanufaktur Plaue GmbH?, 2. - 3. ćw. XX w.
Charakterystyczna dekoracja kwiatowa i stylistyka naczynia na wonności (kompozycja odwróconych plecami amorków) wskazuje - mimo braku konkretnej sygnatury - na wytwórnię Plaue w Turyngii.