Nr katalogowy: 812
Sekretera klasycystyczna
Anglia (?), pocz. XIX w.
o prostych bokach, ściętej odkładanej klapie, z trzema szufladami, wsparta na czterech graniastych, zbieżnych nóżkach, fornirowana. Klapa po odłożeniu opierana na dwóch listwach wysuwanych z korpusu. We wnętrzu dwanaście większych szufladek i sześć wąziutkich ułożonych wokł jednoskrzydłowej szafki. We wnętrzu sekreterowym pod szufladkami przesuwny pulpit ze schowkiem. Skrzydło drzwi ujęte obramieniem, dekorowane intarsją z przecinającej się żyłki tworzącej romby, u dołu których postawiono trójkolorowe figury geometryczne, stwarzające wrażenie głębi. Frontowe naroża ujęte dwukolorową, plecioną żyłką.
Szyldy zamków intarsjowane w formie tarcz z ciemnego forniru.
Konstrukcja - dębina; fornir - mahoń; wstęgi - jawor; tarcze - palisander (?), 110 x 101,2 x 51,5 cm; Anglia (?), pocz. XIX w.
Meble najprawdopodobniej został wykonany w Anglii o czym świadczyć może obok typowej dla mebli angielskich bardzo prostej i funkcjonalnej zarazem formy, także kolor i rysunek użytego do zaokleinowania mebla forniru. Fornir na klapie najprawdopodobniej został w przeszłości wymieniony (w 1 poł. XX w), posiada inny, nowy rysunek i kolor. Mebel w bardzo dobrym stanie zachowania, ze śladami patyny (użytkowania), co podwyższa jego wartość zabytkową.