Nr katalogowy: 514
Waza dekoracyjna z miniaturą dworską
w typie Watteau i miniaturą pejzażową;
Paryż Francja, 2 poł. XIX w.
Niska waza o owalnym poprzecznie brzuścu, ciemno-kobaltowa, w odcieniu bleu roi, z umieszczonymi dwustronnie na brzuścu miniaturami. W rezerwach od frontu, obwiedzionych bogatymi wypukłymi złoceniami z ornamentem wolutowo-roślinnym, z drobnymi gałązkami kwiatowymi, ptakami i fantastycznymi smokami - miniatura dworska - sceneria parkowa:
dwie damy, z wachlarzem i maską oraz kawaler; miniatura sygnowana: Poitevin.
W rezerwie na tylnej ściance, obwiedzionej podw ną złotą gałązką lauru - architektura pałacowa w scenerii parkowej, nad wodą. Szyjka, łączenie stopy z brzuścem oraz podstawa wazy oprawna w metal;
Porcelana, kobalt, złocenia błyszczące i matowe, wypukłe, farby naszkliwne, mosiądz. wys. 43 cm, szer.65 cm
Sevres(?), dekoracja malarska, złocenia i oprawa metalowa: Paryż Francja, 2 poł. XIX w.
Efektowna waza, z bogatą, staranną dekoracją złoceniami wypukłymi oraz z sygnowanymi miniaturami, jest przykładem popularności-mody na tzw. "starą porcelanę z Sevres" w 2poł. XIX wieku. Autorem miniatur mogło być jedno z rodzeństwa Poitevin (Georges-Emile lub Marie-Irma), wzmiankowanego w Paryżu
w latach 70.XIX w. lub działającej w tym samym czasie malarki na porcelanie Marie-Louise Poitevin, związanej z inną pracownią paryską. Wobec zdawkowych
informacji o ich twórczości trudno rozstrzygnąć o autorstwie; nazwisko pozwala jedynie ustalić datowanie.