Nr katalogowy: 506
Zespół naczyń toaletowych
Niemcy, wytwórnia nieokreślona, 1 poł. XX w.
składa się z miski umywalnianej, dzbanka na wodę,
pojemnika na gąbkę (lub mydło?) z pokrywką z otworami
i pojemnika na szczotkę, z pokrywką z otworami. Brzegi
naczyń z reliefowym motywem różowej taśmy- gałązki,
ma dzbanku i wokł miski przechodzącej w gałązki
z koszyczkami kwiatowymi; krawędzie i kontury kwiatów
złocone. Przetarte złocenia, mały odprysk przy krawędzi
pojemnika na szczotkę, przebarwienia pod szkliwem.
Fajans delikatny, farby naszkliwne, szkliwo ołowiowoboraksowe
z krakelurą, złocenia; wymiary: miska
wys. 13,5 cm, średn. 40 cm; dzbanek wys. 30 cm;
naczynie na gąbkę (lub mydło) 9,5 x 15 x 10,5 cm;
naczynie na szczotkę: 9,5 x 22 x 9cm;
sygnatury: na dzbanku wycisk: w falistej banderoli napis
ROSAU (lub ROSAN?) oraz: C, czerwienią
naszkl.:6911/105/I; na misce złotem: 6911/I 112.
Zespół w stylistyce secesyjnej, nawiązuje do wzornictwa
wytwórni Villeroy &Boch z okresu międzywojennego.