Nr katalogowy: 905
Stół-biurko rokokowe
konstrukcja - dębina; fornir - róża; blat wyklejony skórą;
Francja (?), XVIII w./ XIX w.
ze zbliżonym do prostokąta blatem, o nieznacznie falistym obrzeżu, z trzema szufladami, w faliście wyciętym u dołu, oskrzynieniu, wsparte na esowatych, graniastych i zbieżnych ku dołowi nogach, fornirowane, bogato ozdobione brązami. Blat pośrodku wyklejony zieloną skórą, na obrzeżu ozdobioną złoconym moletowanym wzorem. Frontowa oskrzynia na
dłuższym boku imituje podział na trzy szuflady. Nogi na narożach u góry i na dole ujęte ozdobnymi ażurowymi mosiężnymi
okuciami, podobne w formie uchwytów na licach szuflad.
okucia - mosiądz; 76 x 110,5 x 61,5 cm.
Francja (?), XVIII w./ XIX w.
Typowe, wygodne biurko do pracy w stylu francuskich mebli rokokowych. Egzotyczny wzorzysty fornir różany i liczne, choć późniejsze, mosiężne okucia podkreślają jego luksusowe wykonanie. Niewielkie gabaryty i smukłość formy to jego duża zaleta. Warto zwrócić uwagę, że francuskie warsztaty stolarskie, były przez wiele dekad prowadzone przez członków jednej rodziny, specjalizując się w produkcji kosztownych mebli rokokowych i klasycystycznych, także w XIX wieku. Biegłość warsztatowa umożliwiała luksusowe wykonanie, niemal nie odbiegające od XVIII wiecznych modeli.