Nr katalogowy: 815
Feretron prawosławny
olej na suknie, pasmanteria, drewno;
Rosja, 1 ćw. XX w.
z czerwonego sukna, malowanego dwustronnie farbami olejnymi; tkanina w dolnej części rozcięta, tworzy trzy długie pasy, zakończone półkoliście; z jednej strony w górnej partii - wizerunek Matki Boskiej Kazańskiej, ujęty architektonicznym obramieniem z arkadą wspartą na 2 kolumnach; u dołu - postacie 3 świętych: Mateusza, Filipa i Fomy; z drugiej strony - wyobrażenie Trójcy Świętej Starotestamentowej, symbolizowanej przez postacie trzech Aniołów siedzących przy stole pod dębem; poniżej święci: Andrzej, Jan i Jakub; brzegi obszyte taśmą pasmanteryjną z frędzlami; całość umocowana na drewnianym drzewcu, zakończonym toczonymi buławkami;
olej na suknie, pasmanteria, drewno; wys. 146 cm, szer. 70 cm; dł. drzewca 109 cm.
Rosja, 1 ćw. XX w.