Nr katalogowy: 813
Wachlarz ze scenką bukoliczną
Francja lub Saksonia, 4 ćw. XVIII w.
ze stelażem szkieletowym z szylkretu: 6 piór + 2 pióra okładzinowe, spięte nitem - ośką z szylkretu; w główkach z obu stron czerwony kamyczek (szkiełko?);
pióra wycinane ażurowo i ryte, z motywami floralno-geometrycznymi, zdobione folią złotą i srebrną; pióro okładziny wierzchniej lekko wypukłe, z trapezowatym zakończeniem; pokrycie wachlarza ze skórki malowanej gwaszem: pośrodku scena pasterska w pejzażu, w typie malowideł Watteau lub Lancreta; obramowanie zbliżone do owalu, obwiedzione dwoma rzędami drobnych, złotych cekinów; po bokach wić kwiatowa i wazony z kwieciem, okraszone cekinami złotymi i srebrnymi; wzdłuż górnej krawędzi pokrycia - cienki pasek złoconego papieru; spód pokrycia z gładkiego jedwabiu w kolorze ecru; szylkret, skórka tzw. „łabędzia” (de facto jagnięca); gwasz; cekiny, papier; jedwab; dł. 18,7 cm, grubość 1,8 cm; szer. po rozłożeniu 36,5 cm.
Lit.: Wachlarze Zachodu i Wschodu, Katalog zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, 2001, poz. 13, s. 78.